Eşini kaçırıp başına köpek bağlayan kocaya 5 yıl mahpus cezası

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde yaşayan tekstilci iş insanı Mustafa Y., teze nazaran, 2 çocuğunun annesi eşi Özgün Y.’yi(39), 20 Mart 2020’de kendisini aldattığı gerekçesiyle saçlarından sürükleyip döverek aracına bindirdi.

Mustafa Y.(48), araçta da dövmeye devam ettiği eşini Bozkurt ilçesinde bir çiftlik konutuna götürüp barakaya kapatarak başına da köpek bağladı. Barakada yaklaşık 1 saat zorla tutulan Özgün Y., eşi tarafından tekrar Denizli’ye getirilip bir apart dairede odaya kapatıldı.

Ailesinin Özgün Y.’ye ulaşamayınca polis merkezine başvurduğunu öğrenen Mustafa Y., eşini alıp birlikte yaşadıkları konuta götürdü. Burada ailesiyle görüşmeden evvel morlukların görülmemesi için yüzüne fondöten sürmek zorunda kaldığını belirten Özgün Y., daha sonra polis merkezine giderek eşinden şikayetçi oldu.

14 YIL MAHPUS CEZASI İSTENDİ

Mustafa Y. hakkında Denizli 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘Eşine karşı cebir, tehdit, hürriyetinden mahrum kılma ve hakaret’ kabahatlerinden 14 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

Mahkemedeki sözünde olay gününden evvel eşini takip ettiğini söyleyen Mustafa Y., “Aracıyla gidip çamlıkta biriyle buluştu. Bir gün sonra tıpkı bireyle bir aparta gitti. Aparta girdiklerini görünce ne yapacağımı bilemedim. Avukatımı aradım ve bekledim. Avukatım geldi ve bana ‘isterseniz polisi çağıralım’ dedi. Ben de polise ne anlatacağımı bilmediğim için çağırmadım” dedi.

Mustafa Y., kelamlarına şu halde devam etti:

“Akşamüzeri eşim aparttan süratli bir halde çıktı. Araçla birlikte konutumuza geldi. Ben de peşinden gittim. Meskenden yemek alıp, tekrar aparta gitti. Bu sefer dayanamadım eşime ne yaptığını sordum. Bana küfürle karşılık verdi. Ben de ona küfrettim. Eşimi tutup araca bindirdim. Araca bindirirken tokat attım. Sonrasında eşim ‘Ben bir yanılgı yaptım’ diye söylenmeye başladı. Meskene gidecektim fakat eşim görüştüğü kişinin tehlikeli biri olduğunu söylediği için kardeşime ilişkin çiftliğe gittim.”

“KAÇIRMAK ÜZERE BİR NİYETİM YOKTU”

Burada avukatını arayıp, boşanmaya karar verdiklerini söyleyen Mustafa Y., “İddia edildiği üzere rastgele bir hareketim olmadı. Kimseyi kaçırmak üzere bir niyetim yoktu. Tek maksadım eşimle sakin bir yerde konuşmaktı” dedi.

İYİ HAL İNDİRİMİ UYGULANDI

Mahkeme, 2 yıl süren yargılamanın akabinde 28 Haziran’daki kararla, Mustafa Y.’ye evvel 6 yıl mahpus cezası verdi akabinde da güzel hal indirimi uygulayıp cezayı 5 yıla indirdi. Mahkeme, Mustafa Y.’nin cezası bitene kadar çocuklarının velayet hakkını da kısıtladı.

Özgün Y.

“KARIYI ALDIM, ÖLDÜRMEYE GÖTÜRÜYORUM”

Özgün Y., bayan olarak insanlık dışı hareketlere maruz kaldığını, mevt korkusu yaşadığını söyledi.

Eşinin kendisini aldatmakla suçladığını fakat mahkemede bu savını kanıtlayamadığını belirten Özgün Y. “Eşimle ortamızda sıkıntılar vardı. Olay günü beni saçlarımdan sürükleyip, döverek otomobile bindirdi. Beni araca bindirdikten sonra yüzüme ve başıma yumruk atarak çiftlik konutuna götürdü. O sırada birini aradı, ‘Karıyı aldım, öldürmeye götürüyorum’ dedi. Çiftlik meskenine götürüp, barakaya kapattı. Başıma da kocaman köpek bağladı. Bana daima ‘Seni öldüreceğim, gömeceğim’ diyordu. Hatta çiftlikte bir bekçi vardı. Beni, hareket etmememi söyleyip, köpeğin parçalayacağı konusunda uyardı” diye konuştu.

“SURATIM TANINMAYACAK HALDEYDİ”

Yaşadığı dehşetten ötürü altına yaptığını hatırladığını belirten Özgün Y., “Soğuktu, üşüdüğüm için beni oradan diğer bir yere götürüp, odaya kapattı. Yüzüme su fırlatıp, bisküvi attı. Ailem bana ulaşamayınca polise gitmiş. Kocam bunu öğrenince birlikte yaşadığım meskene götürdü. Dayak yediğim için yüzümün her yeri mosmordu. Hızım tanınmayacak haldeydi. Ailemin görmemesi için zorla yüzüme fondöten sürdürdü. Yaşadıklarımdan sonra polise gidip şikayetçi oldum” dedi.

Evliliği boyunca daima baskı altında kaldığını da anlatan Özgün Y., “Karakola gitsem sonucu makus mü olur diye düşündüm. Yaşadıklarımı hiçbir bayan yaşamasın. Susmasınlar. Bu süreçte bilhassa avukatım bana büyük dayanak oldu. Bundan sonra boşanıp, iki çocuğumla keyifli bir hayat sürmek istiyorum” diye konuştu.

Özgün Y.’nin avukatı Salim Kutlutürk ise mahkemenin verdiği karardan ötürü memnun olduklarını belirterek, “Müvekkilim eşi tarafından insanlık dışı olaylara maruz kaldı. Örnek olması gereken bir karar. Biz yeniden de daha fazla ceza alması için kararı istinaf mahkemesine taşıyacağız. Sonuçtan mutluyuz. Türk yargısı gereken kararı verdi ve cezalandırıldı” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.