Emeklilerden CİMER’e müracaat: Bayram ikramiyeleri minimum fiyat seviyesine çıkarılsın

Enflasyondaki artış sürerken milyonlarca emeklinin bayram ikramiyesi yerinde sayıyor. Yılın ikinci yarısında memur emeklilerinin maaşlarına enflasyon farkıyla birlikte yüzde 41.69, personel ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına ise yüzde 42.35 artırım yapılacak. Emekli memur aylığı yaklaşık 6 bin lira, emekli öğretmen maaşı 7 bin 476 lira, emekli polis memuru maaşı 7 bin 617 liraya yükselecek. En düşük SSK’li emekli aylığı 2000 sonrası emekli olanlarda 3 bin 500 lira, 2000 öncesi emekli olanlarda 4 bin 687 lira olacak.

Öte yandan tüm emeklilere 2018’den bu yana dini bayramlarda ikramiye veriliyor. Yıllarca 1000 lira olarak verilen ikramiye geçen yıl 1100 liraya çıkarıldı. Bu yıl ise artış yapılmadı. Halbuki enflasyon resmi datalara nazaran yüzde 78.62. Açlık hududu da 6 bin 391 lira oldu. Taban fiyat 5 bin 500 liraya yükseltildi.

CİMER’E DİLEKÇE VERDİLER

DİSK’e bağlı Emekli-Sen ise CİMER’e dilekçe gönderme hareketi yaptı ve şuna dikkat çekti: “Enflasyon emeklilerin refahında kayda kıymet bir düşüşü beraberinde getirmekte iken ödenen bayram ikramiyelerinin sabit tutulması bu kısmın alım gücünün biraz daha düşmesine neden olmaktadır” denildi.

Dilekçelerde emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin aktüel minimum fiyat fiyatına yükseltilerek emeklilerin refah düzeyinin iyileştirilmesinin sağlanması istendi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.