Egeli balıkçılar av dönemi hazırlıklarını tamamladı

Geçen av döneminin 15 Nisan’da tamamlanmasıyla Güzelbahçe Balıkçı Limanı’nda demirleyen tekneler ve balıkçılarda, yeni dönem hareketliliği yaşanıyor.

Yaklaşık 4 ay evvel başlayan hazırlıklar kapsamında tekneler boyandı, motorlar bakımdan geçirildi, yırtık ağlar onarıldı.

İzmir Balıkçı İş Adamları Derneği Lideri Şahin Çakan, gazetecilere, geçen yıl olumsuz hava koşulları nedeniyle dönemi erken kapattıklarını, bunun da balıkçılara hazırlanmak için daha uzun mühlet tanıdığını söyledi.

Türkiye’de ruhsatlı 18 bin balıkçı teknesi bulunduğunu, bunun endüstriyel gemi sınıfındaki 500’ünden 150’sinin de İzmir’de olduğunu hatırlatan Çakan, “Her birinde 35-40 kişi çalışıyor. Türkiye’de alan, satan, tutan, nakliyesini yapan olarak bu işten ekmek yiyen 2 milyona yakın insan var.” dedi.

Karadeniz’den sevindirici palamut haberleri geldiğini söz eden Çakan, bunda da geçen yıl sürdürülebilir balıkçılık için alınan önlemlerin tesirli olduğunu vurguladı.

Ege’de yaklaşık 7,5 ay avcılık yapılabildiğine dikkati çeken Çakan, “Balıkçılık, Karadeniz ve Marmara’da daha kısa sürüyor. Göç balıkları bir mühlet sonra gidiyor. Ege güçlü bir deniz, her çeşit balığı bulma bahtın var. Ege’de bu sene işaretler çok uygun gözüküyor. Bol ölçüde hamsi, sardalya olacağını kestirim ediyoruz. Halkımıza bol ölçüde ucuz ve kaliteli balık yedireceğiz.” diye konuştu.

“Ucuz balık yedirmek istiyoruz”

Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Derneği Lideri Mehmet Aksoy da 2022-2023 döneminin tüm hazırlıklarını yaptıklarını kaydetti.

Balıkçıların her dönemde çok balık tutup halka bol balık yedirmeyi umut ettiğini belirten Aksoy, şöyle konuştu:

“İnşallah bu türlü olur. Halkın bol yiyeceği balık Karadeniz hamsisi ve Ege sardalyası. Ucuz balık yedirmek istiyoruz. Lakin bu sene maliyetler, masraflar arttı. Tüm dünya piyasasını biliyoruz. Masraflarımız çok olacak lakin inşallah daha çok balık tutup halka ucuz balık yedirmek istiyoruz. Ege’nin potansiyeli en bol limanı Güzelbahçe Balıkçı Limanı’dır. 40 büyük balıkçı teknesi üyemiz var, 50 küçük balıkçı teknesi üyemiz var.”

“Dağ Aş” adlı balıkçı teknesinin ikinci kaptanı 51 yaşındaki Kenan Aydın da 38 yıldır balıkçılık yaptığını söyledi.

Açılmadan evvel ağları denetim ettiklerini söz eden Aydın, “Sabah erken saatlerde başlayan çalışmalarımız akşama kadar devam ediyor. Ağın avcılık için uygun olması lazım. Dönemde daha çok hamsi ve sardalya avlıyoruz.” diye konuştu.

 

 

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.