Djokovic: Rus sportmenlerin Wimbledon’dan men edilmesi yanlış

Teniste tek erkekler sıralamasının bir numarası olan Sırp raket Novak Djokovic, Rus ve Belaruslu tenis atletlerinin bu yıl Wimbledon turnuvasından men edilmesinin yanlış ve saygısızca olduğunu söyledi.

Reuters’in haberine nazaran, Fransa Açık (Roland Garros) Turnuvası’nda dün kazandığı maç sonrasında gazetecilere konuşan Djokovic, “Bence [Wimbledon’ın men kararı] yanlıştı. Hiçbir formda [kararı] desteklemiyorum ama bu vakitlerde hassas bir mevzu ve neye karar verirseniz verin bir sürü çatışma yaratacak” sözlerini kullandı.

‘KARŞILIKLI SAYGI’

Bu yıl Wimbledon Turnuvası’nda oynamayı planladığını söyleyen Djokovic, turnuvada hem oyuncular hem de organizatörler açısından “karşılıklı saygıya” dayalı bir ortam yaratılması gerektiğini söyledi. Ünlü tenisçi, “Ben buna puan ya ödül parası manasında bakmıyorum ancak karşılıklı hürmet çerçevesinde kimi standartlar olmalı” dedi.

Djokovic ayrıyeten, Profesyonel Tenisçiler Birliği (ATP)’nin Wimbledon’a bu yıl sıralama puanı vermeme kararını desteklediğini söyledi. Wimbledon’ın kararının birçok oyuncu tarafından eleştirildiğini söyleyen ünlü tenis atleti, “Oyuncuların toplu olarak ATP ile bir ortaya gelmesinden ve bir yanlış olduğunda bunun kimi sonuçlarının olacağını Wimbledon tarafında göstermelerinden memnuniyet duydum” halinde konuştu.

DJOKOVIC DAHA EVVEL DE YANSISINI LİSANA GETİRMİŞTİ

İngiltere’nin başşehri Londra’nın konut sahipliği yaptığı Wimbledon, bu yıl 27 Haziran-10 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek. Turnuvanın resmi yetkilisi All England, nisan ayında yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya akınları münasebet gösterilerek Rus ve Belaruslu oyuncuların bu yıl Wimbledon’da yer almayacağı belirtmişti. Djokovic kararın çabucak sonrasında açıklamalarda bulunmuş, Wimbledon organizatörlerini “adil” bulmadığını ve bu adımlarını desteklemeyeceğini söylemişti.

ATP geçen hafta yaptığı açıklamada, Wimbledon’da bu yıl sıralama puanı verilmeyeceğini açıklamış, bütün sportmenlerin liyakatine nazaran ve ayrım gözetmeksizin turnuvalara katılmasının tıp için temel olduğu belirtmişti. ATP’nin açıklamasında, “Wimbledon’ın aldığı tek taraflı karar, cinsin geri kalanı için ziyan verici bir örnek teşkil ediyor. 30’dan fazla ülkede faaliyet gösteren çeşitte ayrımcılık yapılması uygun değil” tabirleri kullanılmıştı. ATP kurallarına nazaran, Wimbledon’da geçen yıl kazanılan puanlar 52 hafta sonunda düşecek. Bu yılki turnuva sonrasında hiçbir oyuncunun sıralama puanında Wimbledon puanı kalmayacak. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.