Diyanetin kurbanlık fiyatları TÜİK’i yalancı çıkardı

2022 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedelleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlendi.

Diyanet İşleri Lideri Erbaş, “Türkiye Diyanet Vakfı olarak bu yıl vekalet yoluyla kurban kesim bedellerini  yurt içinde kestirmek isteyenler için 2 bin 250 Türk Lirası, yurt dışında kestirmek isteyenler için 1800 Türk Lirası olarak belirledik” ifadelerini kullandı.

2021’de bu fiyatlar sırasıyla 1.125 TL ve 925 TL’ydi yani kurbanlıklar yüzde 100 zamlanmış oldu.

DİYANETİN ARTIRIMI ENFLAYSONU AŞTI

Kurbana gelen yüzde 100’lük zama rağmen Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) en son açıkadığı datalara nazaran enflasyon yıllık yüzde 69.97, aylık yüzde 7.25 artmıştı.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımında “TÜİK’e nazaran enflasyon %70. Ancak Diyanet’in bile kurbanlık hesabı bunun %100 olduğunu gösteriyor. Bir an evvel gerçek bilgiler açıklanıp buna uygun makroekonomik siyasetlere geçilmeli” diyerek reaksiyon gösterdi.

“DİYANET ACI GERÇEĞİ AÇIKLADI”

AKP iktidarı sebebiyle yurttaşların derin yoksulluğa sürüklendiğini söz eden Karabat, ülkede kâfi hayvan olmadığını belirterek etin kilosunun 200 TL’ye kadar çıkabileceğini de tabir etti. Karabat’ın paylaşımları şöyle:

  • Türkiye’yi derin bir yoksulluk krizine sürükleyen AKP yüzünden vatandaş artık beslenme sorunu yaşar hale geldi. Et krizine aylardır dikkat çekiyorum, adım atılmış değil. Ve Diyanet acı gerçeği açıkladı.
  • TÜİK’e nazaran enflasyon %70. Fakat Diyanet’in bile kurbanlık hesabı bunun %100 olduğunu gösteriyor. Bir an evvel gerçek bilgiler açıklanıp buna uygun makroekonomik siyasetlere geçilmeli. 
  • Ülkede kâfi hayvan varlığı yok. Turizmle birlikte başlayan talep artışıyla fiyatlar daha da üst tırmanıyor. Birkaç hafta içinde etin kilogram fiyatı maalesef 200 TL’yi aşacak. Dar gelirli vatandaş için et, süt, tavuk, yumurta üzere eserler artık lüks!

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.