Diyanet Akademisi Yasası, iktidar ve muhalefetin ortak oylarıyla çıkarılmıştı: Medreseye özel yol

İktidar ve muhalefetin ortak oylarıyla çıkarılan “Diyanet Akademisi Yasası”nın akabinde Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Çarıklı beldesinde “Şeyh Ahmed Şorşibi Külliyesi” ismi altında medrese açılışı yapıldı.

Medresenin açılış merasimine, Hizbullah’a yakın HÜDA PAR Genel Yönetim Konseyi üyesi Şeyhmus Tanrıkulu, AKP eski Diyarbakır Milletvekili Mehmet Galip Ensarioğlu katıldı. Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Araştırma Vazifelisi Rıfat Ablay’ın Kuran tilavetiyle başlayan merasimde, dualar okundu. Açılışta, kendisine pir dedirten Fatih Önal, “Medreseleri koruma etmek İslamın saf ve pak ilim kaynaklarını koruma etmek demektir. Medreseleri yaşatmak ve koruma etmek ise onları ilim talebeleriyle şenlendirmekle mümkündür. Öte yandan medreselerin eğitim müfredatını çağın gereksinimlerine nazaran güncellemek ve medreselerin fiziki koşullarını daha elverişli hale getirmek için de çok gayret sarf etmek gerekmektedir” diye konuştu.

‘FEDAKÂRLIK LAZIM’

Yolları kayyum yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nce açılan medresenin açılışında bir konuşma yapan Abdülkuddus Yalçın da alimlerin canlarıyla ve başlarıyla uğraş ettiklerini belirtti. Kendisine “ittihadi ulema üyesi, molla” sıfatlarını veren Abdülkuddus Yalçın, “Eğer medreseler yoksa İslam koruma edilemez ve cehalet yeryüzünü sarar. Bundan ötürü ehli küfür bir memlekete saldırdığında tarafını evvel medreselere çeviriyor ve yok etmek istiyor” dedi. Yalçın, şunları söyledi:

“Alimlerimiz mağaralarda, ahırlarda, çöllerde, dağlarda derslerine devam ettiler. Şehit edildiler, başları kesildi ve halkın ortasında kıymetsizleştirilmek istendiler. Yeniden de derslerini terk etmediler. Tahminen onların uğraşlarından ve fedakârlıklarından ötürü Allah bu hoş günü bize gösterdi ve bir medrese açılışı için toplandık. Medreselerin ihyası için önemli bir halde çalışmamız gerekiyor. Hayırseverler ve gençlerimizin bu mevzuda fedakârlık yapmaları lazım.”

Geçtiğimiz ilkbaharda TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edilen Diyanet Akademesi Yasası’yla medreselerin tekrar açılmasına imkan tanınmıştı. Kelam konusu yasa, iktidar ve muhalefet partilerinin oylarıyla geçmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.