Diyanet açıkladı: Kredi kartıyla kurban alımında faiz uyarısı

Kurban bayramına sayılı günler kala Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Konseyi, kurbanlık hayvanı nakit alınabilmesinin yanı sıra kredi kartıyla da tek çekim yahut vadeli olarak alabileceğini açıkladı.

Din İşleri Yüksek Konseyinden yapılan açıklamada, maddi imkanı olanların ilahi rızayı kazanmak gayesiyle kurban olarak koyun, keçi, sığır, manda ve deve kesebileceği belirtildi.

7’DEN FAZLA KİŞİNİN HİSSEDAR OLMASI CAİZ DEĞİLDİR

Koyun ve keçinin yalnızca bir kişi ismine, deve, sığır ve mandanın ise bir bireyden 7 şahsa kadar ortak kurban edilebileceği bildirildi. Açıklamada, “Ortakların tamamının niyetinin ibadet olması gerekir. Kurbanlıklar, kesinlikle kurban kesim günleri içerisinde kesilmelidir. Kesim gerçekleştirilirken hem kurbanlık hayvanın hem de kısmı gerçekleştirenlerin ziyan görmemesi için gerekli önlemlerin alınması ve etraf paklığı üzere konulara azami derecede dikkat edilmesi gerekir.” bilgisi verildi.

Bir kurban payının sadece bir kişi için olduğu hatırlatılan açıklamada, “Küçükbaş bir hayvana birden fazla kişinin ortak olması ya da büyükbaş bir kurbanlığa 7’den fazla kişinin hissedar olması caiz değildir.” tabiri kullanıldı.

Büyükbaş bir kurbanlığın hissedar sayısının kesinlikle 3, 5, 7 üzere tekli sayılarda olması gerektiği anlayışının hakikat olmadığı, bir büyükbaş hayvana 7 kişinin ortak olabildiği üzere 6 kişinin de ortak olabileceği kaydedildi.

KURBANIN KREDİ KARTIYLA ÖDENMESİ SIHHATİNE MAHZUR TEŞKİL ETMEZ

Ortakların her birinin niyetinin Allah isteği için kurban kesmek olmasının kurbanın geçerli olması için kâfi olduğu vurgulanan açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı:

“Kurban kesmekle mükellef olan şahıs, kurbanlık hayvanı nakit olarak alabileceği üzere kredi kartıyla tek çekim yahut vadeli olarak da alabilir. Kurban bedelinin kredi kartıyla ödenmesi kurbanın sıhhatine mahzur teşkil etmez. Fakat kredi kartı borcunu, ödeme tarihinde ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli sürece düşmemek gerekir. Kredi kartıyla vadeli olarak kurban alırken, vadeyi bankanın uygulaması halinde ek bir fiyat ödenirse kesilen kurban geçerli olmakla birlikte faizli süreç sebebiyle farklı bir günah kelam konusu olacağı için bundan sakınmak gerekir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.