Demirtaş’tan ‘değişim’ daveti: HDP olarak Türkiye açılımı yapmak zorundayız

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, “İğneyi kendimize batırmadan önümüze gelene çuvaldızı batırmanın kimseye faydası yok” tabirlerini kullanarak ‘değişim’ davetinde bulundu. “Eğer başka muhalefetten Kürt açılımı bekliyorsak biz de HDP olarak Türkiye açılımı yapmak zorundayız” diyen Demirtaş’ın T24’te yayımlanan “İğneyi kendimize” başlıklı yazısı şöyle:

“AKP-MHP hata iştiraki, devleti ele geçirmek ve toplumu teslim almak için akıl almaz hukuksuzluklara ve ahlaksızlıklara imza atarak zati ağır aksak işleyen sistemi güzelce çökertti. Her alanda fecî bir çürüme yaşanıyor.

Adeta trafik magandası üzere, yolda makas atıp tüm şeritleri tıkamış durumdalar. Ne kimsenin geçmesine müsaade veriyor ne de kendileri ilerliyorlar.

‘MUHALEFET, YENİ YOLLAR BULARAK İLERLEMEK ZORUNDA’

Bu durumda muhalefet, iktidarın peşine takılmak yerine yeni yollar bularak ilerlemek zorunda. Bu da lakin “değişim” ile mümkün olabilir.

Siyasette değişim yürek ister, cüret ister. İstediğiniz kadar bilgiye ve tecrübeye sahip olun, yüreğiniz yoksa değişimi başlatamazsınız. Alışılmış kalıplarla siyaset yaparak, kendi konfor alanınızda kalarak ne partinizi ne de toplumsal bağları değiştirebilirsiniz.

AKP, olgulardan çok algılar üzerinden siyaset yapan bir yapıdır. Bu prosedürü, bilhassa seçim devirlerinde çok daha fazla ve pervasızca kullanır.

Muhalefet çok güçlü ve somut projeler ile olgulara dayalı siyaset üretse bile AKP’nin yarattığı algıları kırmadan geniş kitlelere ulaşamaz.

Muhalefetin bu mevzuda bir dezavantajı var; AKP tek merkezden algı üretirken muhalefet bu algılara karşı çok merkezden cevap vermek durumunda.

‘SEÇİM EN AZ 80’E 20 KAZANILIR’

Bu durumu aşacak ortak stratejiler üzerinde çalışılmalıdır.

Ortak lisan, medyanın ortak kullanımı, ortak sloganlar, ortak hareket ve etkinlikler, ortak tahlil projeleri ve en nihayetinde ortak adayla saha çıkılırsa emin olun, seçim en az 80’e 20 kazanılır.

Bugünkü şartlarda Altılı Masa ile HDP merkezli muhalefet ortasında kurumsal bir iş birliği pek mümkün görünmüyor. Bunun en temel nedeni, AKP’nin ürettiği algılar ve muhalefetin bu algılara mert bir değişim atılımıyla cevap verememesidir.

Burada yegane sorumlu elbette Altılı Masa değildir. HDP’nin de eksikliği ve sorumluluğu vardır. Evvel iğneyi kendimize batırmadan, önümüze gelene çuvaldızı batırmanın kimseye bir faydası yok.

‘HDP, SİYASİ BİR MUCİZEDİR’

Evet, HDP baskılardan en büyük hissesi alan partidir. Kitlesi en çok horlanan, en çok zulüm gören partidir.

Cezaevleri HDP’lilerle doludur. HDP’nin yüzlerce belediyesi gasp edilip kayyum atanmıştır. Neredeyse her gün de onlarca üyesi hukuksuz operasyonlarla tutuklanmaktadır.

HDP üzerinde büyük bir medya ambargosu var. Hakkındaki kapatma davası devam ediyor.

Tüm bunlara karşın HDP en çok direnen, dimdik ayakta kalmayı başarmış olan bir siyasi mucizedir. Bunu da dinamik, fedakar, yavuz tabanına, halka borçludur.

Ancak HDP’nin yaşadığı mağduriyetler, siyasi kararlar alırken duygusal davranma münasebeti olamaz. Türkiye’de değişim istiyorsak bunu kendimizden başlatma hamasetini göstermek zorundayız. Aksi halde, haklı olmamıza karşın gereğince inandırıcı olamayız.

Kendi hassasiyetlerimize hürmet beklediğimiz her yerde, oburlarının hassasiyetlerine gerekli saygıyı göstermek zorundayız.

Elbette bütün bu hassasiyetlerin hududu da demokratik ortak bedellerdir. Kimse kimseye, farklı hassasiyetleri ortak kıymet olarak dayatmamalıdır.

‘TÜM TÜRKİYE’Yİ KUCAKLAMAK ZORUNDAYIZ’

Eğer öteki muhalefetten Kürt açılımı bekliyorsak biz de HDP olarak Türkiye açılımı yapmak zorundayız. Mağdur kimliğimizin bizi ezilmişlik yahut öfke psikolojisine sokmasına müsaade vermeden, özgüvenle tüm Türkiye’yi kucaklamak zorundayız.

HDP’nin geçtiğimiz pazar günü büyük iştirak ve coşkuyla düzenlenen 5. Olağan Kongresi bu değişim için kıymetli bir imkan ve yer sunmuştur.

Siyasetin ve şiddetin bir ortada olamayacağını bizim de bildiğimizi, bütün meselelerimize Türkiye’nin bütünlüğü içinde tahlil aradığımızı ve onurlu bir barış için ciddiyetle çalıştığımızı tüm Türkiye’ye en uygun lisanla, telaffuzla anlatmamız gerekir.

Bu sayede iktisat, dış siyaset, eğitim, sıhhat, tarım, adalet üzere temel başlıklarda Türkiye’yi düze çıkaracak politikalarımızı daha rahat anlatabiliriz.

Biz bunu başardığımız oranda AKP’nin ürettiği algılarla baş etmek mümkün ve kolay olur. Tüm muhalefetin demokrasi için iş birliği yapması da kaçınılmaz hale gelir.

‘DEĞİŞİMİ KENDİMİZDEN BAŞLATMANIN TAM ZAMANI’

Bizim yapacağımız gerçek ataklara karşın muhalefet algılara teslim olmaya devam ederse işte o vakit çuvaldızı onlara batırma hakkımız doğar.

Bunun için prensiplerimizden değil, kaygılarımızdan ve alışkanlıklarımızdan vazgeçmemiz kâfi.

Dedim ya, değişim yürek ister. Artık o cüreti göstermenin, değişimi kendimizden başlatmanın tam vakti. Emin olun, gerisi domino taşı üzere gelir. Toplum herkesi değişim için daha fazla zorlar ve demokrasiye bir adım daha yaklaşırız.

Değişim şimdiden başlamalı ki, seçimden sonra güçlü bir halde sürebilsin.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.