Çin’in stratejik bölgesi Hong Kong’da kritik değişiklik

Dünyanın en büyük iki iktisadından biri olan komünist Çin Halk Cumhuriyeti’nin Hong Kong bölgesinde değerli bir değişiklik meydana geldi.

Eyalette hükümet misyonu gören Devlet Kurulu’nun başkanı değiştirildi. Seçimi kazanan John Lee Ka-chiu Hong Kong’un yeni lideri oldu.

POLİS KÖKENLİ

Hong Kong’da daha evvel İç Güvenlik Sekreterliği ve Baş Sekreterlik misyonlarında bulunan polis kökenli Lee, 8 Mayıs’ta yapılan seçimi, baş yöneticiyi seçmeye yetkili Seçim Komitesi üyelerinin kullandığı 1424 geçerli oyun 1416’sını alarak kazanmıştı.

Çin merkezi idaresine yakın bir isim olarak bilinen Lee, Yasama Meclisi, meslek kümeleri ve iş dünyasından temsilcilerin yer aldığı Komite’nin, büyük kısmı Çin yanlısı üyelerinden 786’sının takviyesiyle aday olmuştu.

ABD’NİN YAPTIRIM LİSTESİNDE

Baş Yönetici Carrie Lam’ın müddetinin dolacağı 1 Temmuz’da misyonu devralacak Lee, ABD’nin, muhalefete yönelik baskılar nedeniyle yaptırım uyguladığı Hong Konglu yetkililer ortasında yer alıyor.

Hong Kong, Çin’e bağlı olmasına karşın kendisine ilişkin para ünitesi, lisan, hukuk sistemi ve kimlik kullanıyor. Özerk yapılı bölgenin yalnızca savunma ve dış siyaset üzere hususlarda Pekin’e bağlı olduğu bu idare modeli, “bir ülke, iki sistem” olarak isimlendiriliyor.

Pekin idaresi, son yıllarda Ulusal Güvenlik Yasası üzere yasal değişikliklerle bölgenin özerk idare yapısını aşındırdığına yönelik tenkitlere maksat oluyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.