CHP’den ‘Siyasi Ahlak’ vaadi

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara – Kitapçıkta verilen bilgilere göre cumhurbaşkanı, milletvekilleri, bakanlar, belediye başkanları, yerel meclis üyeleri siyasi ahlak kurallarına uygun kişiler arasından seçilecek ve belirlenen kurallara uygun hareket edecek. Siyasi görevlerde bulunanlara siyasi ahlaka aykırı fiilin ağırlığı ve etkisine göre; sözlü uyarma, resmi uyarı, kınama, şiddetli kınama, belirli bir süre mecliste konuşma yasağı, belirli bir süre meclisten uzaklaştırılma, üyeliğin düşürülmesi ve hapis cezalarından uygun olanı verilebilecek.

Neler yapılacak?

CHP, yapacaklarını kitapçıkta şöyle sıraladı:

TBMM çatısı altında siyasi ahlaki konularda görev yapacak kurumsal kapasitesi güçlü bir Siyasi Ahlak Dairesi oluşturulacak.

Oluşturulacak Siyasi Ahlak Dairesi’nde gerekli niteliklere sahip, siyasi görevlerde bulunanlara danışmanlık yapacak danışmanlar, şikayetleri inceleyip sonuçlandıracak denetçiler istihdam edilecek ve inceleme raporlarını değerlendirerek cezai yaptırımları uygulayacak Siyasi Ahlak Kurulu oluşturulacak.

Siyasi ahlak konusunda yapılacak inceleme süreçlerinin saydam olmasını, sonuçlarının kamuoyu ile düzenli paylaşılmasını sağlayacak bir sistem oluşturulacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.