ÇAYKUR bir günde toplam 13 ton yaş çay aldı

Çay İşletmeleri (ÇAYKUR) havaların ısınması ve yaş çayın belirli hasat olgunluğuna ulaşmasının akabinde dün başlattığı 2022 yılı kampanyasının birinci gününde 13 ton yaş çay aldı.

Yetkililer çay topladı

Yaş çay alım kampanyasının başlaması hasebiyle Ziraat Botanik Çay Bahçesi’nde bir ortaya gelen Rize Valisi Kemal Çeber, Belediye Lideri Rahmi Metin ile ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, çay topladı.

“Çay dönemi çok verimli geçti”

Vali Çeber, burada yaptığı açıklamada, ÇAYKUR, özel bölüm sanayicileri ve üreticilerin yaptığı hazırlıklarla salgın devrinin akabinde çok verimli bir çay dönemine girildiğini söyledi.

Müsaadesiz yabancı personellere karşı çalışma yürütülüyor

Sanayi kısmı ve bahçelerde çalışan müsaadesiz yabancı emekçilere karşı her yıl çalışma yürüttüklerini belirten Çeber, “Çay dönemi buranın nüfusunun 3-4 misli arttığı, tatilcilerin ve müsaade alanların geldiği, turizm dönemiyle kesişen bir dönemdir. Üreticilerimizi uygun sistemlerle uyarıyoruz ve kontrollerimizi sıklaştırıyoruz. Çok fazla yazdığımız ceza ve isimli süreçler var. Bunu çok fazla yapmak istemiyoruz. Güvenlik manasında her türlü önlemi aldık.” diye konuştu.

“Özel kesim, bölge için değerli”

Rize Belediye Lideri Rahmi Metin ise özel kesimin bölge için bedelli olduğunu söz ederek, şunları kaydetti:

“Umarım özel bölüm ÇAYKUR’un taban fiyatı üzerinden alımlarını yapar ve kota ve kontenjan probleminin ortadan kalkmasını sağlar. Burada üretici olarak bize düşen değerli misyon, en yüksek personellik fiyatını ödüyoruz. Personellik fiyatının cebimizde kalması için çayı kendimizin toplaması gerekli. Çayın kampanyadaki sürecini 5-10 günde değil, 30 günlere yayabilirsek kontenjan ve kota sorunlarını ortadan kaldırmış olacağız.”


“Biz alabileceğimiz çayın tamamını almaya kararlıyız”

ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim ise kaliteli yaş çay alımı ve kaliteli çay üretimi için her yıl olduğu üzere çalışmalarını sürdüreceklerini vurguladı. Geçen yıl 860 bin tonun üzerinde yaş çay alımıyla tarihi rekor kırdıklarına dikkati çeken Alim, şöyle devam etti:

“Biz üreticimizin yanındayız. Üreticilerin erkenden bahçeye girmesini istiyoruz. Alabileceğimiz ne kadar çay varsa tamamını almaya kararlıyız. Bu manada düşünce yok fakat bahçeye erken girmekte yarar var. Biz alabileceğimiz çayın tamamını almaya kararlıyız. 850 olur, 950 olur, alabileceğimiz çayın tamamını alacağız. Çayın 3-4 günde bitme talihi yok. ÇAYKUR’un 47, özel bölümün 150’ye yakın fabrikası 3 günle çalışmaz. Bu türlü sanayi olmaz. Ne kadar taze toplarsak o kadar kaliteli üreteceğiz.


“110 ülkeye ihracat”

Tüm Türkiye olduğu üzere 110 ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracatı gerçekleştirirken çay kaliteli ise almak istiyorlar. Gayemiz ülkemizde olduğu üzere tüm dünyaya sağlıklı daha fazla çay içirebilmek.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.