Bu sefer de hayvanseverleri gaye gösterdiler

AKP ve iktidara yakınlığıyla bilinen medya kuruluşları tarafından oluşturulan algıyla birlikte sokak hayvanları üzerinde oluşturulan baskı gün geçtikçe artıyor.

Geçen günlerde sokakta yaşayan köpeklerin paylaşıldığı ve gaye haline getirildiği Havrita uygulamasından sonra Başıboş Köpek Sorunu Platformu, bu sefer de açıklamalarıyla gündeme geldi. Yandaş bir gazeteye açıklamalarda bulunan platform, besleme yapanları gaye aldı. Açıklamalarda, “Belediyenin ve devletin gösterdiği yerler dışında kanunsuzca yerlere köpek yemi döken kelamda hayvanseverler, besledikleri köpeklerin saldırması haline sorumludur” denildi.

Ayrıca açıklamada, “Başıboş köpekler yüzünden meydana gelecek trafik kazalarında da mağdurlar sigorta şirketlerine kazanın başıboş köpekler yüzünden oluştuğunu bildirdikleri takdirde, sigorta şirketleri de hem beslemecilere hem de ilgili yönetime rücu haklarını kullanacaklardır” sözleri kullanıldı.

‘İNSANLAR KÖPEK BESLEDİĞİ İÇİN ÖLDÜRÜLÜYOR’

Platform tarafından yapılan açıklamalara reaksiyon gösteren Sokak Hayvanlarını Müdafaa ve Yaşatma Derneği (SOHAYKO) Lideri Elçin Yasin Yılmaz, İzmir’de köpeği havladığı için öldürülen üç kişiyi hatırlatarak “Ülkemizde son günlerde hayvanseverler yalnızca köpek beslediği için öldürülüyor. Yakın vakitte kurulan bu dernek sokak hayvanlarını ve hayvanseverleri bir haritayla maksat haline getirdi. İzmir’de işlenen cinayette de bu haritanın parmağı olduğunu düşünüyoruz” dedi.  

‘İLLEGAL BİR OLUŞUM’

Kurulan oluşumun yasa dışı olduğunu belirten Yılmaz, “Bu dernek ve yasa dışı oluşum sokak hayvanlarını yok etmek için ellerinden geleni yapıyor. Hayvan hakları konusunda tek bir bilgiye sahip olmayan bu yapı, 5199 sayılı  Hayvanları Muhafaza Kanunu’nun 6. Unsurunu değiştirmeye çalışıyor. Lakin bunu başaramayacaklar” tabirlerini kullandı. 

‘KURGU GÖRÜNTÜYLE GAYE GÖSTERİYORLAR’

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.