Bayram Yılmazkaya’dan fahiş mezarlık fiyatlarına reaksiyon: ‘Bir vatandaşın 12 ay çalışması gerek’

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, kentteki mezar yerleri için istenen fahiş fiyatları Meclis gündemine taşıdı.

Şanlıurfa, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman üzere komşu vilayetlerde hayatını kaybeden yurttaşlar için mezar yerleri fiyatsız olmasına karşın Gaziantep’te fiyatlı olmasını eleştiren Yılmazkaya, “Gazi Kentimizde Aile mezarı için belediye vatandaştan 40.000 lira fiyat talep etmekte. Bu fahiş fiyatlarla Gaziantepli vatandaşlarımız ne yapacağını şaşırmış durumda” tabirlerini kullandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin dar gelirli yurttaştan bile mezar yeri için fiyat talep etmesini Meclis’te gündeme taşıyan Yılmazkaya, “Bölgemizde bulunan komşu vilayetlerin hepsinden daha büyük bütçeye sahip Gaziantep Büyükşehir Belediyesi vatandaşın cenazesinden bile para kazanmanın kederine düşmüş” sözlerini kullandı.

“Normal bir mezar yeri için taban fiyatlı bir vatandaşın yemeden içmeden bir ay çalışması bile kâfi değil” diyen Yılmazkaya, 4 kişilik aile mezar yerinin 40 bin lira olduğu Gaziantep’te, belediyenin mezar yerlerinden bile rant sağlamasını eleştirdi.

“AİLE MEZAR YERİ İÇİN BİR VATANDAŞIN 12 AY ÇALIŞMASI GEREK!”

Yılmazkaya şu sözleri kullandı:

“Antep’in komşu vilayetlerinde mezar yeri için vatandaştan para alınmazken Gaziantep’te ise mezar yerleri cep yakıyor. Sayılar o kadar uçuk ki, minimum fiyatlı bir vatandaşımız 1 ay çalışsa bile, Gaziantep’ten bir mezar yeri bile alamıyor. Hatta aile mezar yeri için en az 10 ay çalışması gerek. Minimum fiyatın 4250 lira olduğu ülkemizde, Gaziantep’te bir mezar yeri 4600 TL. Konut fiyatların, kira fiyatlarının uçtuğu, hayatın çok palı olduğu Gaziantep’te aile mezar yeri almak vatandaşlarımız için hayal olmuş. 4 kişilik aile mezarı için belediye vatandaştan 40.000 TL talep etmekte.

Komşu kentlere baktığımızda; Şanlıurfa’da mezar yeri için vatandaştan fiyat alınmıyor. Aile mezar yeri için bir kişi 2.000 TL. Osmaniye’de aile parseli satılmıyor. Mezar yerleri fiyatsız. Hatay’da vatandaştan mezar fiyatı alınmıyor. Kahramanmaraş’ta mezar yeri fiyatsız. Kilis’te mezar yeri 350 TL. Adıyaman’da mezar yeri vatandaşa fiyatsız verilmekte.

Üzülerek belirtmeliyim ki; Bu komşu vilayetlerin hepsinden daha büyük bütçeye sahip Gaziantep Büyükşehir Belediyesi vatandaşın cenazesinden bile para kazanmanın kederine düşmüş. Zati kıymetli olan kentimiz Gaziantep’te ölmek bile pahalı!” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.