Bağımsızlık uğraşının başlangıcı 19 Mayıs’ta AKP’den yeni özelleştirme takvimi

AKP iktidarı, dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan bir kararla Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün emperyalizme karşı bağımsızlık çabasını başlattığı 19 Mayıs’ın yıldönümünde mülkiyeti kamuya ilişkin birçok taşınmazı daha özelleştirme programına aldı. İstanbul’dan Diyarbakır’a, Kayseri’den Muğla’ya kadar 17 vilayetteki taşınmazların bir kısmı ise denize sıfır yerlerden oluşuyor.

İlgili Cumhurbaşkanı kararına nazaran, mülkiyeti Maliye Hazinesi, Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) ve Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) ismine kayıtlı olan toplam 243 taşınmaz ve pay, özelleştirme kapsam ve programına alındı. Bu taşınmaz ve paylar satış, kiralama, gelir paydaşlığı modeli ve işin gereğine uygun türel tasarruflar, mülkiyetin gayri birebir hakların tesisi yahut işletme hakkının verilmesi metotlarından biri ya da birkaçı birlikte uygulanarak özelleştirilecek. Bu süreç 31 Aralık 2025’e dek tamamlanacak.

DİDİM BİRİNCİ SIRADA

Özellleştirme kapsamına alınan taşınmazların çok büyük kısmı Maliye Hazinesi’ne ilişkin. Bunlar içinde en büyük taşınmaz 3.6 milyon metrekare ile Aydın Didim Yalıköy’de. Bir ucu denize çıkan devasa bir alan. Başkentte özelleştirilecek yerler ortasında ise kentin en kıymetli noktaları olarak bilinen Alacaatlı ve Çayyolu’ndaki taşınmazlar var. Yeniden örneğin Gölbaşı Tuluntaş’taki yerin büyüklüğü 497 bin 773 metrekare. Yenimahalle Yuva’daki taşınmazın büyüklüğü ise 682 bin 916 metrekare.

Antalya’da özelleştirilecek yerler Muratpaşa ilçesinde Çağlayan, Güzeloluk, Kırcami, Zümrütova mahallelerinde. Balıkesir’deki taşınmazlar ise Ayvalık Küçükköy’de. Kimileri tıpkı parsel üzerinde bulunuyor. Denize yakın noktalarda. Bursa’daki taşınmazlar Karacabey Kurşunlu’da. Çanakkale’de ise Merkez Karacaören’deki 7.7 bin metrekarelik taşınmaz özelleştirilecek yerler ortasında bulunuyor. Diyarbakır’daki taşınmazlar Lice Kelvan’da. Gaziantep’te özelleştirilecek taşınmazların tamamı Şehitkamil’de. Büyük kısmı Sam ve Taşlıca mahallelerindeki birebir parseller üzerinde.

İstanbul’da özelleştirilecek taşınmazların büyük bir kısmı Kemerburgaz ile Sarıyer Gümüşdere’de. Kemerburgaz’daki taşınmazlardan kimileri ağaçlık. Bunun dışında Şile, Tuzla’da bulunan çeşitli topraklar de özelleştirme kapsamına alındı. Tekrar İzmir Alaçatı’daki taşınmazlardan birinin büyüklüğü 93 bin 490 metrekare. Kayseri’de çoğunluğu Melikgazi’de olmak üzere Kocasinan ile Talas’taki kimi taşınmazlar özelleştirilecek. Kocaeli Kandıra, Kartepe, Konya Meram’daki taşınmazlar da dikkat cazip.

YAN YANA ARAZİ

Bodrum’daki taşınmazlar ise Geriş, Gökçebel ile Ortakent’te. Datça’dakilerin tamamı Kızlan’da. Birçoğu da deniz kenarında. O denli ki bir taşınmaz kıyı boyunca uzanıyor. Birçoğu yan yana. Birisinin büyüklüğü 49 bin 805 metrekare. Ula’daki taşınmazların tamamı da Akyaka’da. İkisi yan yana topraklar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.