Avukata kesilen ‘hız cezası’ kamu misyonu yaptığı gerekçesiyle iptal edildi

Konya’da avukat Adem Akyürek, Bursa’dan duruşmadan dönerken sürat limitini aştığı gerekçesiyle yazılan 1399 lira idari para cezasını, kamu vazifesi yaptığını belirterek itiraz edip iptal ettirdi. Kararın emsal teşkil edebileceğini belirten Akyürek, ”İtirazımın münasebeti olarak, kamu vazifesi yaptığımı, duruşmalara yetişmem gerektiğini, avukatın kamu misyonu yapmasından ötürü duruşmaların saatinde alınması prensibini belirterek itirazda bulundum. İtirazım sonucunda sayın mahkeme gerekçelerimi geçerli kabul ederek tarafıma düzenlenen trafik para cezası tutanağını iptal etti” dedi.

DHA’nın haberine nazaran avukat Adem Akyürek’e, 04 Kasım 2021 tarihinde Bursa’daki duruşmasından Konya’ya aracıyla dönerken Afyonkarahisar’ın Çay ilçesi yakınlarında bölünmüş yolda sürat limitini aştığı gerekçesiyle 1399 lira para cezası kesildi. Akyürek, idari para cezasının iptali için Çay Sulh Ceza Hakimliği’ne itirazda bulundu. Akyürek itirazında, avukat olarak kamu misyonunu yaptığını Bursa’da saat 09.00’da görülmesi gereken davanın saat 12.00’de gerçekleştiğini, sonraki gün 6 duruşma ve 2 uzlaştırma görüşmesi olduğunu ve bunlara hazırlanması gerektiği belirtti. İtirazı kabul edilen Akyürek hakkındaki idari para cezası iptal edildi.

Yaşadıklarını anlatan Akyürek, şunları söyledi:

”04 Kasım 2021 tarihinde Bursa vilayetindeki duruşmadan Konya’ya dönerken Afyonkarahisar’ın Çay istikametinde iken 108 kilometre süratle gittiğim sırada esnada tarafıma bir idari para cezası tutanağı düzenlendi. Bölünmüş yol tabir ettiğimiz yol. Buradaki sürat limitlerini bir anda 70’e çekerek tuzaklama tabir ettiğimiz sistemle yazılan bir trafik para cezası tutanağı bildiri edildi tarafıma. Bu tutanağa karşılık Çay Sulh Ceza Hâkimliği’ne itirazda bulundum. İtirazımın münasebeti olarak, kamu misyonu yaptığımı, duruşmalara yetişmem gerektiğini, avukatın kamu vazifesi yapmasından ötürü duruşmaların saatinde alınması prensibini belirterek itirazda bulundum. İtirazım sonucunda sayın mahkeme gerekçelerimi geçerli kabul ederek tarafıma düzenlenen trafik para cezası tutanağını iptal etti. İptal münasebetinde de avukatın kamu misyonu yaptığını, duruşmaların saatinde alınması gerektiğini, duruşmaya yetişmesi gereken avukatın da sürat yapabileceğini belirterek kararı iptal etti.”

‘KARAR EMSAL TEŞKİL EDEBİLİR’

Kararın emsal teşkil edebileceğini belirten Akyürek, ”Yapılan sürat da 108 kilometrelik bir surattı. Afaki bir sürat da değildi. Mahkeme natürel bu suratın düşüklüğünü de takdire binaen karar verdi. Bu karar, hukuk aleminde emsal teşkil edebilecek bir karar. Zira bölünmüş yollarda, kamu vazifelisi olan avukatın yapmış olduğu sürat tespitlerinde rastgele bir iptal yoktu bugüne kadar. Daha evvelki kararlar daima emniyet şeridinin ihlali noktasındaki kararlar iptal edilmişti; lakin bölünmüş yollardaki tutanak birinci olarak kayda geçti. Lakin bütün kamu vazifelileri, bu kararı emsal alarak yaptıkları süratten ötürü cezalarının iptal edeceği manasına gelmesin. Bu kendi özelinde kıymetlendirilmesi gereken, kanıtlarının kendi özelinde değerlendirildiği bir karardır. Hasebiyle bu tam manasıyla bütün kamu vazifelilerinin yapmış olduğu sürat ihlallerinde emsal teşkil edecek bir karar değildir. Onun altını bilhassa çizmek istiyorum. Kendi özelinde, kendi geçerli mazeretleri olan bir karardır ” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.