ABD’li eski danışmanın darbe planı itirafına BM’den reaksiyon

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, New York’ta gazetecilere verdiği demeçte, “Genel bir kural olarak, elbette, ülkelerdeki rastgele bir demokratik olmayan güç transferine karşı durduğumuz açıktır.” dedi.

Gazetecilerin Bolton’ın açıklamaları doğrultusundaki sorularını yanıtlayan Haq, “BM, hangi ülke olursa olsun, rastgele bir demokratik olmayan yetki dönemine karşı olduğunu teyit eder.” tabirini kullandı.

Sözcü Yardımcısı, bu konumun askeri darbe içerip içermediği sorusuna cevaben, “Evet, elbette” cevabını verdi.

BM’nin açıklaması, eski ABD Lideri Donald Trump’ın ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın bir televizyon programında, ABD dışındaki “darbe planlamalarına” şahsî olarak katıldığını beyan ettiği konuşmasına karşılık olarak geldi.

Bolton, 12 Temmuz’da CNN kanalındaki bir röportajında, ABD dışındaki “darbelerin planlanmasına” dahil olduğu itirafında bulunmuştu.

Kongre baskını hakkında yorum yapan Bolton, sunucunun, “Darbe yapmak için son derece zeki olmaya gerek yok.” kelamları üzerine, “Burada değil de öteki ülkelerde darbe planlamalarına yardımcı olmuş biri olarak buna katılmıyorum.” tabirini kullanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.