2 Ekonomist, Altın Tahminlerini Paylaştı: Bu İnanılmaz Seviyeler!

Ons altın, yaklaşık dört haftalık kazanım serisinin ardından rallisini durdurdu. Ardından fiyatlar, 1.800 dolarlık psikolojik direnci aşamamaya başladı. Yükselişin yerini, satış baskısı bıraktı. Ancak gram altının değeri büyük bir ivme kaybı görmedi ve haftayı 1.000 liranın üzerinde kapattı. Peki, sırada hangi seviyeler var? Bu yazımızda ekonomist Selçuk Geçer ve Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’in en son yorumlarını aktaracağız. İşte detaylar…

Ekonomist Selçuk Geçer, piyasayı değerlendirdi

Ekonomist Selçuk Geçer, piyasayı değerlendirirken, Perşembe günü açıklanan TCMB faiz kararından bahsetti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere TCMB, 100 baz puanlık düşüşe gitti. Piyasa, bunu şaşırtıcı olarak nitelendirdi. Piyasalarda dalgalanmalar yaşanırken Selçuk Geçer, “dikkatli olunması” çağrısında bulundu.

Geçer, öncelikle dolardan bahsetti. Ekonomiste göre dolar kurunda artış devam edecek ve yılı 25-30 lira civarında tamamlama ihtimali var. Geçer, ABD Merkez Bankası’nın 75 baz puan artışa işaret eden faiz kararı için ise, bankanın para politikasında fren yapacağını aktardı. Ardından gram altına yönelik tahminlerine geçen Geçer, son dönemde dolar eğiliminin azaldığına dikkat çekti. Ancak değerli metale olan eğilimin arttığını belirtti. Doların yükselişiyle beraber gram altının yükseleceğini belirtti.

Selçuk Geçer’e göre dolarda beklenen yükseliş yaşandığı zaman gram altının değeri 1.200 lira olacak. Yıl sonunda ise gram altının 1.500 lira seviyelerini test etme beklentisini açıkladı. Ekonomist, bu süreçte doların 20 lira, ons altının ise 1.800 dolar olacağını belirtti. Değerli metalin yükselmeye devam edeceğini açıkladı. Ekonomist, ekonomik krizin derinleşmesi durumunda, gram altın için 2.000 liralık bir fiyat etiketi verdi.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı: Düşüşü değerlendirin

Uzman isim İslam Memiş’ten de gram altını, doları, FED ve TCMB kararını değerlendirdiği açıklamalar geldi. İslam Memiş, küresel piyasalarda beklediği sıkıntılı sürecin erkene çekildiğini söyledi. Bilindiği üzere uzman isim, bir süredir Eylül ayında çalkantılar yaşanma olasılığına dikkat çekiyordu. TCMB’nin son kararı ile, Türkiye piyasasının Eylül ayına erken girdiğini söyledi. Ekonomi yönetiminin, yeni bir yol ayrımında olduğunu aktardı.

Ayrıca dolar kurunun 18 liranın üzerine çıkmasının, beklentileri bozduğuna dikkat çekti. Uzman, kısa vadede dolar için 18.10 ve 18.15 liranın direnç seviyesi olduğunu belirtti. 17.97 liranın ise destek seviyesi olduğunu aktardı. Altının gram fiyatında ise destek olarak 1.012 lira, direnç olarak 1.038 liraya işaret etti. Düşüşleri alım fırsatı olarak gördüğünü belirten Memiş, “Açıkta kalmamak gerek” dedi. Ayrıca “düşüşlerin kademeli olarak değerlendirilmesi gerektiğini” söylerken “makas aralığına dikkat” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.